Ortodonta kiedy aparat – początki stosowania aparatów ortodontycznych w celu korekcji skośnych zębów sięgają początku 1955 roku. Warto wspomnieć, że system składa się również z łuku metalowego, ligatur, sprężyn i innych elementów, ale o tym więcej poniżej.
Diagnostyka jest obowiązkowym etapem w przygotowaniu planu leczenia ortodontycznego, ważnym również dla doboru samego aparatu. Przed postawieniem diagnozy należy wykonać zdjęcia rentgenowskie (najczęściej tomografię komputerową) oraz zdjęcia cyfrowe. Ortodonta wykona serię zdjęć Twoich zębów, twarzy i uśmiechu pod różnymi kątami.
Korzyści z wczesnej korekcji wad zgryzu
Nie ma zgodności co do tego, czy lepiej jest prostować zęby w wieku 11-13 lat, czy czekać do późnego wieku. Każdy człowiek w pewnym wieku rozwija świadomość siebie, odpowiedzialność za własne zdrowie i chęć współpracy. W końcu leczenie ortodontyczne to nie tylko praca ortodonty, ale również samego pacjenta, który musi przestrzegać wszystkich zaleceń dotyczących higieny jamy ustnej i diety. Błąd w żywności może być rozwiązany, sztywne jedzenie może odkleić się od wspornika lub złamać łuk, i konieczne jest, aby odwiedzić lekarza i naprawić szkody. Jeśli higiena zębów jest słaba i nie szczotkuje się ich regularnie, może to w końcu doprowadzić do powstania ubytku w ciągu kilku tygodni, a jego leczenie będzie kosztowne. Przed założeniem aparatu ortodonta przeprowadza rozmowę z pacjentem i sprawdza jego gotowość do współpracy i higieny. Jeśli dziecko jest gotowe, można zaplanować założenie aparatu ortodontycznego; w przypadku rosnącego dziecka przejście to będzie szybsze. Jeśli dziecko lub rodzice mają obawy lub jeśli zdiagnozowano złą higienę, najlepiej jest poświęcić czas na przygotowanie, aby uniknąć problemów z próchnicą.
Czas noszenia aparatu ortodontycznego
Czas trwania korekty zgryzu wynosi około 2-3 lat. Ponadto w przypadku aparatów ortodontycznych zgryz może się zmienić w ciągu jednego roku. Odpowiedni czas na rozpoczęcie leczenia to okres pomiędzy 8 a 14 rokiem życia, kiedy to nadal następuje wzrost kości twarzy. Dorosłym zęby zmieniają się wolniej niż dzieciom.
Z czego wykonany jest aparat ortodontyczny
System składa się z trzech głównych komponentów –
- Szelki
- Łuk (łączący aparat)
- Mechanizm umożliwiający mocowanie łuku w rowku zamka (np. za pomocą ligatur).
Sposób działania aparatu ortodontycznego
Zasada działania polega na przekazywaniu przez nie niskiego ciśnienia na zęby. Powstaje on dzięki zastosowaniu łuku, który przechodzi przez aparat ortodontyczny i łączy go ze sobą. Ortodonta będzie leczyć zęby za pomocą różnych łuków tak, że poziom nacisku na zęby mogą być zmieniane aż do pożądanego poziomu. Należy pamiętać, że nacisk odczuwany jest zarówno przez same zęby, jak i przez znajdującą się w ich pobliżu tkankę kostną. Ciśnienie w tkance uruchamia procesy związane z przebudową kości. Ze względu na niezwykle powolne tempo tego procesu, procedura leczenia trwa długo, ale możemy zobaczyć, jak proces przebiega szybko, zobaczmy kamerę prędkości systemu wsporników w akcji –
Rodzaje aparatów ortodontycznych
Aparaty ortodontyczne można z grubsza podzielić na trzy rodzaje – aparaty metalowe, ceramiczne oraz językowe.
Wybór aparatu
Przy doborze odpowiedniego aparatu zalecamy kierować się pewnymi punktami –
- Poziom właściwości estetycznych;
- Poziom komfortu, niezawodności i szybkości leczenia;
- Cechy konstrukcyjne;
- Cena.
Ocena poziomu estetyki
Prawidłowy dobór aparatu ortodontycznego rozpoczyna się od określenia oczekiwanego poziomu estetyki. Jeśli w ogóle nie myślisz o tym, że inni będą Cię widzieć, możesz wybrać aparat mocowany na przedniej powierzchni zęba.
Aparaty szafirowe, ceramiczne i lingwalne są mniej widoczne, dlatego mogą być wybierane przez osoby, które czują się nieco skrępowane widocznością aparatu. Aparaty lingwalne to aparaty mocowane od wewnątrz zęba, które są prawie niewidoczne.
Ceramiczne aparaty ortodontyczne mają prawie podobne właściwości. Jednokrystaliczny tlenek glinu jest używany do produkcji szafiru, a polikrystaliczny tlenek glinu do ceramiki. Różnią się one od siebie jedynie stopniem przezroczystości – ceramiczne są białe nieprzezroczyste, a szafirowe półprzezroczyste. Te pierwsze mogą być z powodzeniem stosowane przez osoby, których zęby mają ciemne odcienie, natomiast te drugie mają jaśniejsze odcienie.
Częste pytania przy noszeniu aparatu
Jaki jest prawidłowy sposób szczotkowania zębów z aparatem ortodontycznym?
Jeśli masz aparat ortodontyczny, istnieje wiele dostępnych narzędzi do mycia zębów, takich jak szczoteczki międzyzębowe, szczoteczki jednopiankowe, superfloss, a irygator może być dobrym sprzymierzeńcem, ponieważ pomaga nie tylko w przypadku aparatów ortodontycznych, ale także w przypadku urządzeń ortodontycznych.
Jakich zasad należy przestrzegać podczas leczenia aparatem ortodontycznym?
Podczas leczenia aparatem ortodontycznym należy bezwzględnie przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza, a w szczególności diety. Unikaj twardych pokarmów, które mogą spowodować wypadnięcie aparatu, co może wydłużyć czas leczenia ortodontycznego. Należy więc unikać ciastek, popcornu, chipsów, gumy do żucia, a mięso czy jabłka przed zjedzeniem należy pokroić na małe kawałki, gdyż z pewnością doprowadzi to do usunięcia aparatu ortodontycznego.
Jakie jest ryzyko złego zgryzu?
Nieprawidłowy zgryz zazwyczaj nie objawia się w młodym wieku, ale w dorosłym życiu. Nieprawidłowy kontakt podczas żucia powoduje nieodpowiednie rozłożenie obciążenia żucia, które przeciąża zęby i ostatecznie prowadzi do utraty funkcji, zużycia i wczesnej utraty tych zębów.