Dlaczego magazyny energii cieszą się coraz większą popularnością? Coraz częściej mówi się o magazynach energii jako jednym z elementów, który ma kluczowy wpływ na rozwój Odnawialnych Źródeł Energii. Tego typu inwestycja umożliwia nam zaoszczędzenie dużej części pieniędzy, które przeznaczylibyśmy na odzyskiwanie prądu z sieci energetycznej.
Z czego wynika rosnąca popularność magazynów energii? W jaki sposób działają magazyny energii? Jakie rodzaje akumulatorów wykorzystuje się w magazynach energii? Jak użytkować magazyny energii w sposób prawidłowy? Jakie zalety magazynu energii można wyróżnić? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników.
Z czego wynika rosnąca popularność magazynów energii?
Magazyny energii to urządzenia specjalistyczne, których głównym zadaniem jest magazynowanie prądu. Dzięki nim prosument może odłożyć konsumpcję energii elektrycznej na inny okres, kiedy zajdzie taka konieczność. Wbrew pozorom nie jest to wynalazek, który pojawił się na rynku stosunkowo niedawno. Nie zmienia to jednak faktu, że dopiero w ostatnich czasach wielu Polaków usłyszało o takim rozwiązaniu. Jest to związane bezpośrednio z tym, że fotowoltaika produkuje prąd w godzinach, w których użytkownicy nie zawsze mogą z niej korzystać. Kiedy jesteśmy poza domem (w pracy, w szkole, na uczelni, na zakupach), generowane są nadwyżki. Te jeszcze jakiś czas temu trafiały do sieci energetycznej. Mieliśmy wówczas prawo ją odzyskać w ciągu roku. Niestety tracimy na tej transakcji 20% lub 30% wytworzonej energii, co wiąże się z wyższymi kosztami. Dlatego też specjaliści w tej dziedzinie rozpoczęli poszukiwania nowych rozwiązań, które umożliwiły magazynowanie nie użytkowanej energii. Takowym stały się magazyny energii, które na dzień dzisiejszy cieszą się ogromną popularnością.
W jaki sposób działają magazyny energii?
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że najlepsze magazyny energii działają w sposób różnorodny, w zależności od tego, z jaką technologią magazynowania prądu mamy do czynienia. Na dzień dzisiejszy wyróżnia się modele w postaci szczytowo-pompowych elektrowni, kół zamachowych lub superkondensatorów. Użytkownicy instalacji fotowoltaicznej są jednak najbardziej zainteresowani magazynem energii, który bazuje na działaniu akumulatorów. W jaki sposób one funkcjonują? Otóż z całą pewnością możemy je porównać do działania baterii w telefonach komórkowych lub laptopach. W pierwszej kolejności magazyny energii są ładowane za pośrednictwem energii elektrycznej, która jest produkowana przez panele fotowoltaiczne. Następnie jest przechowywana w formie substancji chemicznej do momentu, w którym nie zdecydujemy się wykorzystać tej energii nocą- wtedy instalacja fotowoltaiczna nie działa. Jest to niemalże idealne rozwiązanie dla osób, które zużywają stosunkowo wiele energii jednak poza okresem największej produkcji.
Jakie rodzaje akumulatorów wykorzystuje się w magazynach energii?
Akumulatory to inaczej ogniwa galwaniczne. Ich cechą charakterystyczną jest to, że mogą być niejednokrotnie ładowane i rozładowywane. Magazynowana w nich energia odbywa się dzięki zachodzącym reakcjom chemicznym- są one odwracalne z wykorzystaniem elektrolitów i elektrod. Wyróżnić można różnorodne rodzaje akumulatorów. Magazynowanie odbywa się najczęściej za pomocą dwóch ich typów. Pierwszym są oczywiście akumulatory kwasowo-ołowiowe. Niestety ich sprawność jest dość niska i wynosi w przybliżeniu 75%. W związku z tym wynaleziono nowsze i sprawniejsze akumulatory litowo-jonowe. Wyróżniają się ponadprzeciętną gęstością mocy. W konsekwencji mogą być ładowane i rozładowywane dużymi prądami.
Jak użytkować magazyny energii w sposób prawidłowy?
Magazyny energii działają różnorodnie, w zależności od tego, w jaki sposób są użytkowane. Jeśli ich ładowanie odbywa się nieprawidłowo lub zostały zamontowane w złej lokalizacji, wówczas doprowadza to do ich szybszego zużycia, a tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć. Jednocześnie zmniejsza się pojemność akumulatorów. Z tego powodu decydując się na zakup urządzenia, powinniśmy ją zamontować w takim miejscu, gdzie mamy do czynienia z temperaturą pokojową. Nie możemy również doprowadzać do głębokiego rozładowywania tego elementu. Magazyny energii nie mogą być narażone na działanie wysokich temperatur. W ten sposób jesteśmy w stanie skutecznie przedłużyć żywotność, a także korzystać z nich niezależnie od przeszkód i to przez długi okres czasu.
Jakie zalety magazynu energii można wyróżnić?
Magazyny energii są chętnie użytkowane ze względu na szereg różnorodnych zalet. Przede wszystkim prąd produkowany przez instalację fotowoltaiczną jest wykorzystywany w maksymalny sposób. Możemy zyskać niezależność energetyczną, niezależnie od częstotliwości przerw w zasilaniu. Mamy dostęp do prądu elektrycznego nawet w przypadku zaprzestania dostawy prądu. Warto wspomnieć o względach ekologicznych, jak również o tym, że opłaty za zakup prądu są zminimalizowane niemal do zera.