Co powinniśmy wiedzieć o ochronie obwodowej? Nie możemy zakładać, że nasza własność nie jest zagrożona kradzieżą. Na podstawie publikowanych statystyk można stwierdzić, że tego typu incydenty są coraz częstsze. Powinniśmy się przed nimi chronić, aby nie stracić tego, co osiągnęliśmy w życiu. Ochrona obwodowa może być skutecznym rozwiązaniem. Czym ona jest i jak działa? Czy jest możliwe samodzielne wdrożenie tego systemu ochrony? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu, który z pewnością uspokoi czytelników.
Ochrona obwodowa – co to jest?
Ochrona obwodowa jest ogólnie definiowana jako pierwsza linia obrony przed potencjalnymi intruzami zainteresowanymi uzyskaniem nieautoryzowanego dostępu do naszej nieruchomości, która otacza kompleks mieszkalny lub budynek firmy. Tego typu systemy sprawdzają się nie tylko na największych powierzchniach, ale także na mniejszych. Ochrona obwodowa jest coraz częściej stosowana na prywatnych posesjach – jest w stanie wykryć niemal każdy ruch. Dzięki temu złodziej zbliżający się do ogrodzenia na niebezpieczną odległość zostanie automatycznie wykryty. W ten sposób alarmowane są pozostałe elementy innowacyjnego systemu bezpieczeństwa. Możliwość dotarcia złoczyńcy do chronionego obiektu jest znacznie zmniejszona – zwykle jest to sygnał alarmowy skłaniający do ucieczki. Warto jednak wspomnieć, że ochrona obwodowa została zaprojektowana w taki sposób, aby mieszkańcy mogli swobodnie poruszać się po terenie bez obawy, że uruchomią alarm w nieoczekiwanym momencie. System reaguje tylko na potencjalne próby wtargnięcia z zewnątrz – ogromne udogodnienie dla właścicieli określonych obszarów.
Jak działa ochrona obwodowa?
Skoro już wiemy, czym właściwie jest ochrona granic, warto poznać kilka podstawowych informacji o tym, jak działa cały mechanizm. Otóż opiera się na drganiach wywołanych nienaturalnym napięciem danego ogrodzenia. Zainstalowany system znajduje się na ogrodzeniu. Jeśli decydujemy się na zastosowanie konwencjonalnych siatek ogrodzeniowych, to ich użycie jest uzasadnione w szczególny sposób. Potencjalne zmiany naprężenia, skręcenia lub odkształcenia wysyłają sygnał do centrum wszystkich zabezpieczeń obwodowych, kontrolera systemu. Analizuje sytuację, dzięki czemu można odróżnić złe skutki od przypadkowych, na przykład można uwzględnić zjawiska pogodowe. W rezultacie jest mniej fałszywych alarmów, które mogłyby przestraszyć członków rodziny. Oczywiście nie we wszystkich przypadkach jest możliwe zainstalowanie takich systemów na ogrodzeniach. Na szczęście istnieją alternatywne, równie skuteczne rozwiązania w postaci elementów naziemnych i podziemnych. Wśród tych pierwszych najczęściej wyróżnia się profesjonalne bariery wykorzystujące funkcję mikrofal i podczerwieni. Skrzyżowanie belek uruchamia alarm. Jeśli chodzi o systemy podziemne, zakopane są w nich czujniki i kable parametrów, ewentualnie czujniki sejsmiczne i hydrauliczne. Kable odpowiadają za generowanie pola magnetycznego przy wykrywaniu wszelkich zmian w terenie. Czujniki sejsmiczne uruchamiają alarm, gdy wykryją wibracje, a czujniki sejsmiczne alarmują, gdy następuje zmiana ciśnienia spowodowana naciskiem na podłoże.
Czy możliwe jest samodzielne wdrożenie systemu ochrony?
Możesz spróbować samodzielnie wdrożyć ochronę obwodową, ponieważ nie ma problemów z instalacją i uruchomieniem, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się zainstalować system na ogrodzeniu. Warto jednak zaznaczyć, że takie systemy często instalowane są również w firmach posiadających inne systemy wewnętrzne, które stanowią pierwszą warstwę struktury. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest więc skorzystanie z pomocy profesjonalistów. Potrafią prawidłowo i sprawnie zainstalować system, jednocześnie doradzając najlepsze rozwiązanie w naszej sytuacji.
Co powinniśmy wiedzieć o ochronie obwodowej?
Okazuje się, że w niektórych przypadkach ochrona obwodowa może zdziałać cuda nie tylko na papierze, ale w rzeczywistości. Łącząc go z innymi systemami zabezpieczeń, możemy zwiększyć bezpieczeństwo swoje i naszego mienia. To pierwsza linia obrony, pozwalająca szybko reagować na potencjalnie niekorzystne sytuacje występujące w naszych obiektach. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję o wdrożeniu takiego rozwiązania, powinniśmy najpierw poszukać profesjonalnej firmy, która zajmie się montażem. System ten należy stosować w połączeniu z innymi rozwiązaniami – dzięki temu zmaksymalizujemy bezpieczeństwo. Przydatne okażą się doświadczenia firm, które działają na rynku od dłuższego czasu. Potrafią profesjonalnie zająć się tym problemem i zaproponować nam najbardziej rozsądne rozwiązanie.