Który dysk twardy wybrać? SSD czy HDD? Wybór odpowiedniego komputera lub laptopa to bardzo trudne zadanie – w szczególności dla tych osób, które nie mają fachowej wiedzy w zakresie urządzeń elektronicznych. W dzisiejszym artykule opisujemy najważniejsze rodzaje dysków twardych. Doradzamy też, czym należy się kierować przy ich wyborze. Jest to lektura obowiązkowa dla każdego, kto w najbliższym czasie planuje zakupić nowy komputer lub laptop. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!
Jak wybrać dysk twardy do komputera?
W chwili obecnej na rynku sprzętu komputerowego trwa prawdziwa rewolucja. Dotyczy to także kategorii dysków twardych. Od pewnego czasu tradycyjne dyski HDD powoli oddają pałeczkę pierwszeństwa na rzecz ultranowoczesnych dysków SSD. Ceny dysków SSD stają się coraz bardziej przystępne. Wielu użytkowników laptopów oraz komputerów dzięki dyskom półprzewodnikowym może znacząco przyspieszyć bądź ulepszyć swoje urządzenia. Przed zakupem jakiegokolwiek dysku twardego, trzeba dokładnie zapoznać się z poszczególnymi ich rodzajami.
Rodzaje dysków twardych do laptopów
Dysk twarde to część laptopa, która pełni niezwykle istotną rolę dla jego prawidłowego funkcjonowania. To właśnie w nim przechowujemy wszystkie swoje pliki, zdjęcia oraz system operacyjny. Od pojemności dysku zależy, ile danych będziemy na nim mogli jednocześnie przechowywać. Dyski twarde są produkowane w trzech technologiach. Są one następujące –
- dyski HDD – są to dyski magnetyczne talerzowe (klasyczne),
- dyski SSD – nowoczesne dyski półprzewodnikowe,
- dyski SSHD – dyski hybrydowe talerzowe, które dodatkowo wyposaża się w slot na pamięć SSD.
Wszystkie wyżej wymienione rodzaje dysków twardych posiadają zarówno wady jak i zalety. Wybór jednego z typów dysków uzależniony musi być od naszych potrzeb oraz aktualnych możliwości finansowych. W dalszej części artykułu w sposób bardzo dokładny omawiamy cechy każdego z wyżej wymienionych typów dysków twardych.
Jak działa dysk HDD?
Dysk HDD to tradycyjny dysk talerzowy, który zapisuje wszystkie dane zgromadzone przez użytkownika na talerzu, który wiruje. Ten typ zapisu sprawdzał się w komputerach przez bardzo wiele lat, jednak od jakiegoś czasu cieszy się coraz mniejszą popularnością. W tej technologii nie wprowadzono żadnych większych zmian na przestrzeni lat. Producenci zwiększają jedynie pojemność takich dysków lub wyposażają je w pamięć podręczną, dzięki czemu nieco ulepsza się szybkość odczytu oraz zapisu plików zgromadzonych przez użytkownika. W laptopach montuje się zazwyczaj dyski 2,5 calowe. Dysk przeznaczony do laptopa o powierzchni 2,5 cala posiada prędkość talerzy od 5400 do maksymalnie 7200 rpm. Wraz ze wzrostem prędkości talerza rośnie również poziom wydajności danego dysku HDD.
Dysk HDD – zalety
Jakie są najważniejsze zalety dysków HDD? Podstawowym atutem jest z pewnością niska cena – bez problemu można znaleźć dyski HDD o pojemności 1 TB w bardzo rozsądnej cenie. Taka pojemność zapewnia ogromną ilość miejsca na wszystkie niezbędne pliki. Tradycyjne dyski HDD mają dużą pojemność, a jednocześnie kosztują mniej niż dyski SSD o podobnych pojemność. Dla przykładu warto podać orientacyjne ceny. Dysk HDD o pojemności 1 TB można otrzymać nawet za około 150 złotych, zaś za dyski SSD o takiej samej pojemności trzeba już zapłacić minimum 1000 złotych.
Dzisiejsze gry są na tak wysokim poziomie, że wyglądają bardzo realistycznie. Jest to jednak również związane z tym, iż rozmiary plików także znacząco wzrastają. Podobnie jest z filmami, gdzie dzisiaj standardem jest już rozdzielczość full HD. W wielu nagraniach na smartfonach pojawia się już nawet rozdzielczość filmów 4K. Takie filmy zajmują nawet cztery razy więcej miejsca na dysku niż filmy full HD. To wszystko sprawia, że potrzebujemy dysków o dużych pojemnościach, które jednocześnie mają także działać bardzo szybko.
Jakie są wady dysków HDD?
Wadą dysków HDD jest o wiele mniejsza wydajność w porównaniu z dyskami SSD. Skutkuje to na przykład znacznie dłuższym uruchomieniem systemu oraz ładowaniem się aplikacji. Dyski HDD działają też znacznie głośniej. Specjaliści zalecają również, aby regularnie wykonywać w nich defragmentację w celu zachowania wydajności systemu na odpowiednim poziomie. Dyski HDD są również bardziej podatne na rozmaite uszkodzenia i awarie.
Dyski SSD – alternatywa dla dysków HDD
Dyski SSD są znacznie wydajniejsze od dysków HDD. Są one oparte na pamięci flash, która jest również stosowana w dobrze znanych nam pendrive’ach. Wyróżnikiem wszystkich dysków SSD jest ich niesamowicie szybkie działanie – odczyt i zapis danych ma prędkość nawet od 250 do 1000 MB/s i więcej. Dyski SSD w porównaniu z dyskami tradycyjnymi HDD przeważają praktycznie pod każdym względem. Z tego względu są znacznie od nich droższe. System operacyjny, który zapiszemy na dysku SSD, uruchamia się znacznie szybciej. Gry instalują się w kilka sekund, a aplikacje ładują się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Jedno jest pewne – każdy, kto choć raz zakupi dyski SSD już nigdy nie będzie chciał powrócić do tradycyjnego dysku HDD.