Jak odnowić stare meble? Odnawianie starych mebli cieszy się w ostatnim czasie ogromną popularnością. Cały proces nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Trzeba się tylko przygotować na dokładne zaplanowanie prac, dokładność i zakup odpowiednich narzędzi i akcesoriów. Należy się również zastanowić, jaki efekt chcemy osiągnąć. Efekt może być bardzo prosty, polegający wyłącznie na odświeżeniu. Malując meble na inny kolor, można też zupełnie zmienić ich wygląd. Przede wszystkim zastanówmy się, jaki rodzaj mebli odnawiamy. Dzięki tym kluczowym kwestiom, odnawianie mebli będzie prostsze, a tym samym przyjemniejsze. Od czego zaczynamy?
Jak odnowić stare meble drewniane, a jak laminowane?
Bez wątpienia meble drewniane dają więcej możliwości. Po pierwsze można je szlifować, po drugie zmieniać kolor, ale zachowując słoje drewna. Ponadto woskować, lakierować czy politurować. Analogicznie sprawa wygląda z naturalnym fornirem, czyli sprasowanym drewnem pociętym w arkusze, a następnie aplikowanym na deskę. W tym wypadku trzeba być jednak ostrożnym na etapie szlifowania, by nie uszkodzić cienkiej jego powłoki.
Inaczej sprawa wygląda z powierzchnią mebli pokrytą różnego rodzaju foliami, laminatami i okleinami. Śliską powierzchnię bardzo trudno pomalować, ponieważ farba się jej nie trzyma. Niestety to najczęściej dostępny rodzaj mebli, proponowany przez popularne sieci sklepów meblowych. Aby ułatwić sobie proces ich odnowy, zaleca się ich dokładne umycie, a następnie zmatowienie przy pomocy papieru ściernego.
Jak usunąć stary lakier lub farbę z drewna?
Usuwanie starych powłok należy do najbardziej uciążliwych etapów prac. Zwłaszcza w przypadku osób początkujących, a także dużych powierzchni mebli. Do tego celu można użyć aż czterech środków. Po pierwsze papieru ściernego, stosując go ręcznie lub przez szlifierkę. Po drugie specjalnej chemii, np. żeli, które rozmiękczają farbę lub lakier. W tym celu wykorzystuje się również cykliny, która usuwa warstwy farby za pomocą skrobarki, a także opalarkę, która na ciepło rozmiękcza starą powłokę. Dobór konkretnego środka uzależniony jest od wielu czynników. Niektóre metody są zbyt agresywne do delikatnej powłoki, inne z kolei nieskuteczne. Najłatwiejszą metodą jest stosowanie chemii, dlatego można od niej zacząć swoje działania, a jeśli nie przynosi skutków- wprowadzić kolejne. Drugą może być opalarka, później papier ścierny i cykliny. Techniki można też wykorzystywać naprzemiennie. Ostateczny wybór jest kwestią indywidualną, dopasowaną do specyfiki danego mebla.
Czy etap szlifowania można pominąć? Tak, to możliwe, pod warunkiem, że wykorzystamy farbę kredową. Wcześniej jednak powierzchnię mebla należy dokładnie zmatowić (nie mylić ze szlifowaniem). Ta czynność polega po prostu na dokładnym oczyszczeniu mebla, tak by nie zostały na nim żadne zanieczyszczenia. Dzięki temu farba lepiej się trzyma.
Jak odnowić stare meble, aby zachować widoczny rysunek słojów?
W tym celu nadają się wyłącznie dobrze zachowane meble. Należy je dokładnie oczyścić, usuwając wszelkie zanieczyszczenia. Na koniec nakładamy warstwę lakieru, wosku lub oleju. Alternatywą dla nich jest politura. Ich kolor można zmienić, stosując bejcę, oleje lub woski barwiące. Decydując się na bejcę, która silnie zmienia barwę, należy dodatkowo zabezpieczyć powierzchnię mebla woskiem, lakierem, olejem lub politurą. Innym sposobem na zachowanie widoczności słojów jest bielenie. W tym celu najlepiej użyć bejcy w kolorze białym. Na rynku dostępny jest ich szeroki wybór. Alternatywnym sposobem jest rozcieńczenie farby akrylowej lub kredowej i aplikowanie jej za pomocą gąbki. Dzięki temu pokrycie będzie nieco mocniejsze niż bejca, ale słoje wciąż będą widoczne. Ciekawą propozycją jest również wybielająca pasta do drewna.
Jak odnowić stare meble, używając farb?
Ostatnim pomysłem na odnowienie starych mebli jest po prostu ich pomalowanie. Zwykle wybieramy farby akrylowe, ponieważ nie brudzą rąk, mają neutralny zapach, szybko schną i łatwo się je aplikuje. Alternatywą dla nich są farby ftalowe, których aplikacja jest równie prosta i czysta. Wśród ich wad należy jednak wymienić dłuższy czas schnięcia, a także trwałość. Ostatnia cecha jest jednocześnie zaletą. Decydując się na malowanie powierzchni mebli, nie trzeba stawiać wyłącznie na jednolity kolor. Ciekawą propozycją jest tworzenie wzorów. Szablony można zakupić albo stworzyć własne, wycinając je z papieru (np. figury geometryczne). Technika malowania szablonem jest niezwykle prosta. Do tego celu niezbędne są – gąbka i stosunkowo gęsta farba (świetnym wyborem są kredowe lub akrylowe). Gąbkę namaczamy w farbie i delikatnie tapujemy niewielką jej ilość. Nadmiar farby można odcisnąć na tekturze.
Podsumowując, odnawianie starych mebli doskonale wpisuje się we współczesne trendy. Jest również świetnym rozwiązaniem na wykorzystanie starych, niepotrzebnych krzeseł czy komód, a także kreatywne spędzanie czasu. Dla wielu osób staje się także metodą zarabiania pieniędzy, ponieważ rosnące zainteresowanie przekłada się na wzrost liczby nabywców tego typu usług.