Przeszczep włosów – sposób na odzyskanie pięknej fryzury. Kto z nas nie marzy o pięknych, bujnych włosach, które idealnie okalają twarz? Włosy są ważne, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Oczywiście kobiety bardziej przeżywają ich utratę, ponieważ to dzięki włosom twarz wygląda piękniej, włosy i dobrze dobrana fryzura podkreślają urodę i charakter. Niestety, czasami pod wpływem różnych czynników włosy wypadają.
Przyczyny wypadania włosów
Włosy mogą wypadać pod wpływem różnych czynników. Czasami może to być wina złego odżywiania, nieodpowiedniej pielęgnacji czy zbyt silnych środków użytych do koloryzacji. Często utrata włosów jest wynikiem choroby lub przyjmowania niektórych leków. Zdarza się, że włosy wypadają stopniowo, proces trwa latami, bywa również, np. na skutek choroby nowotworowej lub bardzo silnego stresu, że włosy wypadają nagle, wręcz garściami. Nie zawsze da się usunąć przyczynę wypadania włosów, czasami jedynym ratunkiem jest przeszczep włosów.
Wskazania do przeszczepu włosów
Jeżeli włosy nadmiernie wypadają, warto ustalić tego przyczynę. Bywa, że wystarczy odpowiednia kuracja lub uzupełnienie niedoboru witamin, a włosy wracają do normalnego stanu. Czasami jednak domowe metody nie przynoszą efektów i aby odzyskać utraconą fryzurę, należy zgłosić się na przeszczep włosów. Wskazaniem do przeszczepu jest –
- Wypadanie włosów na skutek choroby lub chemioterapii
- Łysienie związane z wiekiem
- Łysienie genetyczne
- Łysienie androgenne
Metody przeszczepu włosów
Przeszczepy włosów wykonuje się w gabinetach medycyny estetycznej, przez doświadczonych lekarzy chirurgów. Stosuje się kilka metod, które należy indywidualnie dopasować do potrzeb danego klienta.
- Metodą Artas iX
Znana i stosowana na całym świecie metoda, polegająca na przeszczepie włosów, który wykonuje robot Artas iX. Dzięki zastosowaniu robota zabieg wykonywany jest bardzo precyzyjnie, z dużym komfortem dla pacjenta. Nie występuje ryzyko błędu ludzkiego. Dzięki temu blizny są niemal niewidoczne. Szczepy są odpowiednio selekcjonowane i tylko te najlepsze są wszczepione. W ciągu godziny robot jest w stanie pobrać 1000 mieszków włosowych i może wykonać ok. 2000 miejsc do wszczepień. Przeszczep włosów trwa do 4 do 8 godzin, odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Pełny efekt zabiegu widoczny jest po około 9 miesiącach.
- Metoda Strip
Do tej metody trzeba pobrać wycinek owłosionej skóry z tyłu lub boku głowy, w miejscach, gdzie włosy nie podlegają działaniu hormonów odpowiedzialnych za hamowanie wzrostu włosów. Do zastosowania wymagana jest spora powierzchnia dawcza z własnymi włosami. Wszczepy wprowadzane są w skórę za pomocą mikronacięć. Zabieg trwa ok. 2-4 godzin, wszczepia się 1000-1500 wszczepów. Gojenie po zabiegu trwa około 2 miesiące, a efekty widoczne są po około 4-6 miesiącach
- Metoda Bht
W metodzie bht włosy do przeszczepu pobierane są z innych części ciała, np. brody, pach czy klatki piersiowej. Efekty zabiegu widoczne są po około 6 miesiącach. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, włosy do przeszczepu muszą mieć długość ok. 2-3 mm.
- Metoda fue
Jest to jedna z najskuteczniejszych metod przeszczepu włosów. Można ją stosować u ludzi, którzy stracili włosy z różnych przyczyn, m.in. po radioterapii lub z bliznami pooperacyjnymi. Za pomocą metody fue można uzupełniać włosy nie tylko na głowie, ale również na brwiach, rzęsach, brodzie czy wąsach. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, jest małoinwazyjny, nie pozostawia blizn. Trwa około 4 godziny. Efekty widoczne są po kilku miesiącach.
Postępowanie po przeszczepie
Przeszczep włosów to metoda chirurgiczna, dlatego trzeba dokładnie stosować się do zaleceń lekarza, aby zabieg przyniósł oczekiwany efekt i żeby nie wystąpiły powikłania. Aby przeszczep dobrze się przyjął, zalecane jest przez około 2 tygodnie zrezygnowanie z wysiłku fizycznego. Należy dużo odpoczywać, ale nie wskazane jest leżenie na brzuchu. Mogłoby to uszkodzić wszczepione włosy. Rekonwalescencja po zabiegu, zależnie od zastosowanej metody, może trwać do trzech miesięcy. Po zabiegu należy stosować zalecone przez lekarza preparaty, które przyspieszą gojenie ran. Czasem zdarzają się powikłania, np. ból w miejscu przeszczepu, obrzęk lub krwawienie. Jeżeli objawy utrzymują się, należy skonsultować się z lekarzem. Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić lekki dyskomfort oraz uczucie napięcia skóry.
Przeciwwskazania do zabiegu przeszczepu włosów
Przeszczep włosów, jak każdy zabieg, ma kilka przeciwwskazań, które uniemożliwiają przeprowadzenie operacji. Są to różnego rodzaju choroby i stany zapalne skóry głowy, choroby ogólnoustrojowe, cukrzyca, nowotwory, zaburzenia krzepnięcia krwi. Zabiegu nie można wykonać u osób przebytym zawale mięśnia oraz przyjmujących niektóre rodzaje leków. Przeciwwskazaniem jest również łysienie plackowate, brak miejsc dawczych oraz bardzo młody wiek osób, dotkniętych przedwczesnym łysieniem.
Przeszczep to czasami jedyna opcja na odzyskanie włosów. jest to interwencja chirurgiczna, więc przed podjęciem ostatecznej decyzji warto wypróbować inne, mniej inwazyjne metody. Decydując się na zabieg , warto wybrać sprawdzoną klinikę oraz lekarzy, mających duże doświadczenie w tego typu zabiegach.