Charakterystyka rynku nieruchomości

Charakterystyka rynku nieruchomości

Charakterystyka rynku nieruchomości – kupno i sprzedaż nieruchomości to branża, która stale się rozwija. Dynamiczny rozwój oznacza przede wszystkim coraz więcej dokonywanych transakcji, w wyniku których nieruchomości zmieniają właściciela. Przyglądając się dokładniej rynkowi nieruchomości, można zastanowić się nad kilkoma aspektami i formami kupna oraz sprzedaży.

Kupno mieszkania używanego lub deweloperskiego na własny użytek

Posiadanie własnego mieszkania to dla większości młodych osób duże marzenie i jednocześnie wyzwanie, do którego spełnienia dążą. Własny dach nad głową nie jest jednak małą inwestycją, dlatego każdy aspekt i element wyposażenia, może mieć bardzo duże znaczenie. Pierwszą decyzję jaką należy podjąć szukając mieszkania do kupienia, jest zdecydowanie się na nieruchomość używaną lub w stanie deweloperskim. Sprzedaż nieruchomości w stanie deweloperskiej najczęściej odbywa się poprzez pośredników lub osoby na stanowisku pośrednika zatrudnionych u dewelopera budującego bloki. W takim wypadku, osoba ta jest bardzo dobrze poinformowana odnośnie wszystkich formalności, jakich należy dokonać podczas transakcji i wskaże najkorzystniejsze rozwiązania. Jednak decyzja o zakupie mieszkania w stanie deweloperskim, pociąga za sobą kolejne koszty, jakie należy przeznaczyć na wykończenie oraz wyposażenie mieszkania. Mieszkania pochodzące z rynku wtórnego są z pewnością tańsze. Oznacza to, że dysponując określoną kwotą, można pozwolić sobie na mieszkanie o większym metrażu lub korzystniejszej lokalizacji. Ogromnym plusem mieszkania z rynku wtórnego jest możliwość natychmiastowej wyprowadzki. Dzięki temu potrzebne na remont finanse, można zgromadzić na spokojnie, mając już własną nieruchomość i dach nad głową. Ponadto, kupując mieszkanie od osoby prywatnej, która do tej pory była właścicielem mieszkania, ogranicza się wszelkie dodatkowe koszty za formalności, jakimi są na przykład opłaty za pośrednictwo w sprzedaży nieruchomości.

Kupno domu, zamiast budowy

Własny dom z ogródkiem to dla wielu osób marzenie prawie nieosiągalne. Sama myśl o procesie załatwiania wszelkich formalności związanych z projektowaniem i zdobywaniem pozwoleń na budowę, przyprawia często o zawrót głowy. Ponadto, problemem okazuje się często długi czas trwania budowy. W trakcie stawiania ścian oraz wykańczania i wyposażania powierzchni użytkowej, konieczne jest zamieszkiwanie w innym miejscu i opłacanie w niej wszelkich rachunków. Powoduje to dodatkowe koszty, na jakie coraz mniej osób jest w stanie sobie pozwolić. W takich sytuacjach, doskonałym rozwiązaniem jest kupno gotowego domu. Sprzedaż nieruchomości, jaką jest gotowy dom, również dzieli się na te w stanie deweloperskim lub takie, które dopiero są w stanie budowy. Zdecydowanie się na dom, w którym budowa nadal trwa, daje szansę na dokonanie pewnych zmian i wprowadzenia własnych rozwiązań. Natomiast pewnym niedogodnieniem, jakie powoduje taka forma sprzedaży nieruchomości, jest czas oczekiwania na wykończenie domu. Dlatego też najczęściej sprzedaż nieruchomości w postaci gotowego domu, odbywa się już po zakończeniu etapu deweloperskiego, w którym brakuje jedynie wyposażenia. Szybka inwestycja w remont i potrzebne sprzęty, pozwala na szybką przeprowadzkę i radość z posiadania własnego domu. Jednak decydując się na zakup takiego domu na sprzedaż, należy liczyć się z brakiem możliwości wyboru dokładnej lokalizacji oraz projektu i zastosowanych w pomieszczeniach rozwiązań.

Nieruchomości przeznaczone na inwestycje

Sprzedaż nieruchomości, coraz częściej odbywa się z przeznaczeniem na inwestycję. Inwestorzy dysponujący dużymi oszczędnościami lub wysoką zdolnością kredytową, decydują się na zakup nieruchomości, która z założenia ma stanowić inwestycję. Wynajem mieszkania lub domu, to z pewnością bardzo dochodowe zajęcie, pod warunkiem spełnienia kilku kryteriów i zachowaniu odpowiednich standardów. Ogromne znaczenie ma lokalizacja, w jakiej zakupiona nieruchomość się znajduje. Powinna być ona atrakcyjna dla potencjalnych wynajmujących. Najchętniej i najczęściej wynajmowane są nieruchomości znajdujące się w centrum dużych miast, z których dojazd na uczelnie oraz do innych miejsc infrastruktury miejskiej jest łatwo dostępny. Kolejnym aspektem mającym wpływ na zainteresowanie oraz zadowolenie wynajmujących, jest standard oraz wyposażenie. Warto dbać o wysoką jakość sprzętu i wykonywanie okresowych remontów, które pozwolą oczekiwać stosunkowo wysokich opłat za wynajem nieruchomości. Jedynie nieruchomość o wysokim standardzie i braku widocznych usterek oraz śladów eksploatacji, mogą być wynajmowane za najwyższe kwoty. Dla wynajmujących nieruchomości przeznaczonych na inwestycje stają się jeszcze bardziej atrakcyjne, gdy znajdują się w bliskiej okolicy sklepów, miejsc kultury, a także lasów lub parków, pozwalających na odpoczynek na łonie natury. Decydując się na kupno nieruchomości mającej być przeznaczoną na wynajem przez długie lata, należy pamiętać i brać pod uwagę o wszystkich kryteriach, według których wynajmujący poszukują dla siebie mieszkania lub domu.