Leczenie alkoholizmu to złożone zadanie, którego rozwiązanie osiąga się wspólnym wysiłkiem osoby uzależnionej i lekarza. Co to jest terapia alkoholowa? Jednym z głównych warunków terapii alkoholizmu jest odwyk i motywacja wewnętrzna, czyli stosunek chorego do leczenia. Szczere pragnienie prowadzenia wysokiej jakości, pełnego, szczęśliwego życia bez picia alkoholu daje silny impuls do pozbycia się alkoholizmu. Należy rozumieć, że alkoholizm nie jest złym nawykiem, ale przewlekłą chorobą psychiczną, która opiera się na patologicznym głodzie alkoholu. Długoterminowy ośrodek leczenia uzależnień od alkoholu zapewnia swoim pacjentom anonimowość i skuteczność terapii odwykowej.
Prywatne ośrodki leczenia alkoholizmu – 3 główne etapy leczenia alkoholizmu –
- Wycofanie się z intensywnego picia i ustabilizowanie stanu psychicznego i fizycznego pacjenta
- Leczenie przeciw nawrotom alkoholizmu – psychofarmakoterapia i psychoterapia
- Rehabilitacja i adaptacja społeczna pacjenta
I etap leczenia alkoholizmu
To odwyk alkoholowy w prywatnym ośrodku dla alkoholików rozpoczynający się od detoksykacji alkoholowej, czyli terapii ostrych zaburzeń alkoholowych i zespołu abstynencyjnego. Detoksykacja alkoholowa polega na przerwaniu spożywania alkoholu i łagodzeniu ostrego zespołu odstawienia alkoholu (kaca) metodami farmakologicznymi, przede wszystkim osoby uzależnione wymagają dożylnych wlewów kroplowych, głównie izotonicznego roztworu chlorku sodu, gdyż długotrwałe nadużywanie alkoholu prowadzi do odwodnienia, brak potasu i magnezu. W zamkniętym ośrodku leczenia alkoholizmu w ciężkich przypadkach, przy wielodniowym spożywaniu dużej ilości alkoholu, stosuje się intensywną terapię infuzyjną (kroplówki) specjalnymi preparatami. Terapia witaminowa jest niezbędnym składnikiem terapii przeciwalkoholowej na wszystkich etapach – grupa B, kwas nikotynowy PP, witamina C. Leki sercowo-naczyniowe są również integralną częścią leczenia alkoholizmu, ponieważ ciągłe nadużywanie alkoholu ma duży wpływ na serce i naczynia krwionośne. Leki nootropowe są objęte kompleksowym programem leczenia alkoholizmu, a niektórych przypadkach są przyjmowane przez długi czas, jako terapia podtrzymująca. Dlatego płynoterapia w ośrodku terapii uzależnień alkoholowych jest niezbędna do detoksykacji, nawodnienia, kompensacji niedoboru elektrolitów i dożylnego podawania leków. Ciężki etap odstawienia alkoholu (kaca) prowadzi do różnych zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej w organizmie, która może osiągnąć krytyczny stopień, w którym to przypadku ryzyko śmierci jest bardzo wysokie. Dlatego terapia infuzyjna jest warunkiem odstawienia chorego od ostrego picia i przyczynia się do dalszej stabilizacji jego stanu na I etapie terapii odwykowej.
II etap kuracji odwykowej
W II etapie istotną częścią indywidualnej terapii alkoholowej jest terapia przeciw nawrotom, która pomaga zapobiegać ewentualnym zaostrzeniom patologicznego głodu alkoholowego i wznowieniu jego spożycia. W tym celu tak zwaną procedurą zaporową ze wsparciem psychoterapeutycznym jest kodowanie alkoholizmu. Ośrodek odwykowy dla alkoholików stosuje lek Esperal zawierający substancję czynną disulfiram jest wstrzykiwany do organizmu osoby uzależnionej, w wyniku, czego powstaje nietolerancja alkoholu. Lek blokuje aktywność enzymu dehydrogenazy alkoholowej, a w organizmie człowieka podczas interakcji z alkoholem, kwasem octowym i produktami niepełnego biochemicznego rozkładu alkoholu gromadzą się – alkohol wywołuje reakcję disulfiramową. Kiedy ta reakcja wystąpi, pacjent odczuwa silny dyskomfort, nudności, wymioty, podwyższone ciśnienie krwi, przyspieszenie akcji serca, zwiększone pocenie się, zaczerwienienie skóry, gorączka całego ciała, możliwe są ataki paniki i lęk przed śmiercią. Niezwykle nieprzyjemne doznania, które pojawiają się przy piciu nawet niewielkich dawek alkoholu sprawiają, że pacjent raz na zawsze zaprzestaje picia alkoholu. Należy pamiętać, że po leczeniu uzależnień od alkoholu Esperalem reakcja występuje tylko wtedy, gdy alkohol jest spożywany, gdy alkohol etylowy dostanie się do błony śluzowej żołądka. Przy zachowaniu trzeźwości pacjent czuje się świetnie i nie ma przykrych przeżyć. W organizmie człowieka, przestrzegając trzeźwości, zachodzą pozytywne procesy fizjologiczne, które pomagają przezwyciężyć nadużywanie alkoholu i przyczyniają się do wyjścia z uzależnienia od alkoholu.
Sprawdź również –
III etap odwyku alkoholowego
W ośrodku dla alkoholików uzyskiwany jest efekt psychoterapeutyczny, polegający na identyfikacji konfliktów wewnętrznych i rozwiązywaniu ich różnymi technikami. Leczenie psychoterapeutyczne prowadzi się metodami, które dowiodły swojej skuteczności http -//osrodek-leczenia-uzaleznien.com.pl/, zgodnie z wynikami masowych badań klinicznych. Trzeci etap kuracji alkoholizmu to rehabilitacja i przystosowanie społeczne osoby uzależnionej – odbywa się w ramach specjalistycznych ośrodków leczenia alkoholizmu. Ważną rolę w kuracji odwykowej odgrywa wsparcie rodziny, kontakt z lekarzem prowadzącym, wiara i nastawienie na powrót do zdrowia. Rewizja wartości osobistych, stylu życia osoby uzależnionej od alkoholu. Tylko w prywatnym ośrodku dla alkoholików można uzyskać skuteczną pomoc, dobrać indywidualny program leczenia i psychoterapii, zapewnić kompleksowe wsparcie alkoholikowi i jego rodzinie.
Odoklinika esperal Poznań |
Lęborska 47 |
60-431 Poznań |
515008059 |
www.odoklinika.pl |