Dlaczego warto odwiedzać okulistę? Praca okulisty nie ogranicza się do wystawiania recept na okulary. W przeciwieństwie do optometrystów i optyków, ma kwalifikacje, aby diagnozować i leczyć choroby układu wzrokowego. To do niego się udamy, gdy coś poważnego dolega naszym oczom. Okuliści zajmują się nie tylko dorosłymi pacjentami, ale także małymi dziećmi. Pierwsza wizyta w gabinecie okulistycznym powinna odbyć się w 3 miesiącu życia.
Lekarz przeprowadzi wtedy badania kontrolne pozwalające wykryć wszelkie wady wzroku niemowlęcia. Z kolei u kilkuletnich dzieci można już mierzyć ostrość wzroku. Im szybciej uda nam się wykryć jakąkolwiek wadę widzenia, tym większe szanse, że uda nam się ją całkowicie skorygować. Okresowe wizyty kontrolne u okulisty umożliwiają także wykrycie groźnych chorób oczu, zanim pojawią się objawy. Jest to szczególnie ważne w przypadku jaskry, która w skrajnych przypadkach może doprowadzić do ślepoty, jeśli nie wykryjemy jej zawczasu.
Jak wygląda typowa wizyta w gabinecie okulisty?
Pierwszy element wizyty wygląda tak samo niezależnie od tego, jakiego lekarza odwiedzamy. Zostaje przeprowadzony dokładny wywiad, podczas którego okulista zadaje pacjentowi pytania dotyczące między innymi stanu zdrowia, rodzaju przyjmowanych leków oraz odczuwanych dolegliwości. Następnym krokiem jest badanie ostrości wzroku przy użyciu specjalnych tablic okulistycznych. Oprócz tego lekarz mierzy ciśnienie wewnętrznogałkowe oka i określa osadzenie, ustawienie oraz ruchomość gałek ocznych i ich poszczególnych elementów — soczewki, tęczówki, rogówki oraz źrenicy. Jeżeli pojawiają się jakieś wątpliwości, okulista może zdecydować się na zlecenie bardziej szczegółowych badań. Może to być perymetria, czyli badanie pola widzenia pod kątem wystąpienia jakichkolwiek ubytków. W ten sposób można zweryfikować, czy siatkówka poprawnie odbiera wrażenia wzrokowe na całym swoim obszarze. Jednocześnie dowiemy się, czy nasz nerw wzrokowy sprawnie przewodzi obraz. Kolejnym badaniem jest pachymetria, która opiera się na pomiarze grubości rogówki. Ta informacja jest szczególnie ważna w przypadku pacjentów cierpiących na nadciśnienie oczne lub jaskrę pierwotną. W przeciwnym razie nie uda się dokładnie zmierzyć ciśnienia wewnętrznogałkowego. Oprócz tego możliwe jest także przeprowadzenie USG lub tomografii gałki ocznej.
Objawy, z którymi należy udać się do gabinetu okulisty
Do najczęstszych powodów, dla których decydujemy się zasięgnąć pomocy specjalisty, jest nagłe pogorszenie ostrości wzroku. Oprócz tego również mrużenie oczu podczas czytania, zaburzenia pola widzenia, mroczki przed oczami i częste mruganie — wszystko to jest wystarczającym powodem, aby udać się do lekarza. Szczególnie jeśli doświadczamy podwójnego widzenia, zwanego również diplopią. Samo w sobie nie jest ono żadną chorobą, ale może świadczyć o różnych schorzeniach. Niektóre z nich mogą nawet zagrażać naszemu życiu. Nie ma sensu zwlekać z wizytą u okulisty. Diplopia wiąże się z zaburzeniem widzenia spowodowanym nagłą zmianą ustawienia gałek ocznych. W takiej sytuacji dochodzi do powstawania obrazu w różnych niekorespondujących ze sobą części siatkówek. Do kolejnych objawów wartych uwagi należą częste stany zapalne powiek i spojówek, swędzenie i pieczenie gałek ocznych oraz silne bóle głowy i oczodołu. Bardzo charakterystycznym objawem problemów z oczami jest ich przekrwienie. Taki stan najczęściej wynika z podrażnienia spojówki, chociaż czasami może chodzić również o problemy z rogówką, twardówką albo błoną naczyniową. Do samego zaczerwienienia oka dochodzi w wyniku rozszerzenia powierzchownych naczyń krwionośnych gałki ocznej. Duże znaczenie ma to, czy osoba cierpiąca na zespół czerwonego oka boryka się równocześnie z alergiami lub chorobami autoimmunologicznymi. Oprócz wcześniej wymienionych objawów również światłowstręt powinien skłonić nas do natychmiastowej wizyty u okulisty. W wyniku kontaktu ze światłem dochodzi do uczucia dyskomfortu i automatycznego mrużenia oczu. Zazwyczaj taki stan sygnalizuje dosyć poważną chorobę.
Z jakimi chorobami poradzi sobie okulista?
Doświadczony lekarz okulista jest obeznany z wieloma rodzajami chorób spojówki — wylewem podspojówkowym, zmianami barwnikowymi spojówek, zespołem suchego oka oraz zapalenie spojówek. Szczególnie to ostatnie może być spowodowane wieloma różnymi czynnikami. Z tego względu wyróżniamy między innymi zapalenie atopowe, kontaktowe, alergiczne, opryszczkowe, wirusowe, bakteryjne oraz chlamydiowe. Właściwe zdiagnozowanie schorzenia jest kluczowe, aby móc szybko je wyleczyć. Do oddzielnej kategorii problemów z oczami zaliczamy choroby powiek. Do tych najpoważniejszych możemy zaliczyć rak kolczystokomórkowy oraz podstawnokomórkowy powiek, łagodne i złośliwe guzy powiek, wszelkie zmiany barwnikowe, wrodzona szczelina powiek oraz ich opadnięcie, odwinięcie, czy też podwinięcie. Okulista powinien być w stanie prawidłowo zdiagnozować zapalenie poszczególnych elementów narządu łzowego — kanalika, woreczka i gruczołu. Istnieje jeszcze wiele innych chorób, które dotykają naszych narządu wzrokowych.