Fotografia kulinarna Kraków bez wątpienia, można zaliczyć do jednej spośród dziedzin sztuki. Jak wykonać idealną fotografię posiłku? Do czego ją wykorzystać? Czy warto będzie skorzystać z pomocy profesjonalisty, który specjalizuje się w fotografowaniu jedzenia? Każda z sesji zdjęciowych wymaga sporego zaangażowania. Dobrze zrobione zdjęcie sprawi, iż osoba która je zobaczy, od razu będzie mieć ochotę na spróbowania dania, które zostało na nim przedstawione.
Jedzenie – jak je sfotografować?
Robiąc zdjęcia, musimy brać pod uwagę kilka ważnych kwestii, które składają się na doskonałą fotografię. Przede wszystkim, trzeba posiadać właściwy sprzęt – wysokiej jakości lampy fotograficzne, lustrzankę, blendy i różnego typu gadżety potrzebne celem wykonywania wybranej sesji. Konieczne będzie także posiadanie wiadomości w zakresie fotografii, jak chociażby opcji operowania światłem, znajomości zasad trójpodziału i znajdowania silnych punktów na wybranej fotografii. Bardzo istotna jest także umiejętność posługiwania się głębią ostrości, jak i wybranie odpowiedniej perspektywy. Konieczne okaże się także posiadanie poczucia estetyki i umiejętność robienia efektownych kompozycji i odpowiedniego dobrania kolorystyki.
Jak można łatwo zauważyć, fotografia kulinarna jest bardzo wymagającą dziedziną. Jeżeli zależeć nam będzie na perfekcyjnych fotografiach naszych posiłków, warto będzie poprosić o pomoc profesjonalistę. Podejmie się on sfotografowania dań, sprzętów kuchennych i produktów, nie tylko w swoim studiu, ale również u nas w domu. Jego zdjęcia tworzyć będą zajmującą opowieść na temat procesu przygotowania dań i oryginalną metodą pokażą końcowe rezultaty.
Co można sfotografować?
Niewątpliwie to, co się nam uda ugotować. Jednakże warto być skupionym głównie na fotogenicznych daniach. Wykonując fotografie, można pobawić się w tak zwaną food stylistykę i właściwie układać dania na talerzu. Nie warto przesadzać z ilością – jeżeli przygotujemy schabowy z ziemniakami i kapustą i zechcemy temu zrobić zdjęcie, warto ułożyć to na niewielkich kupkach na oryginalnym talerzu. Wystarczy nieco dobrego smaku oraz odejście od standardowego podawania posiłków, a rezultaty będą z pewnością ciekawe.
Podstawą jest podkład, czyli na czym powinno się fotografować jedzenie?
Z tą kwestią ma problem sporo osób – fotografie, które można zobaczyć na blogach kulinarnych czy plakatach, wykonuje się nierzadko na stylizowanych deskach, postarzanych stołach i faktycznie wygląda to bardzo dobrze. Kłopot pojawia się w chwili, gdy zechcemy wykonać podobne fotografie w swoim domu. Jest na to jednakże parę metod.
Deski sosnowe ze sklepu budowlanego
W każdym spośród sklepów budowlanych, można znaleźć sosnowe podłogi, które zwykle są dosyć tanie. Opakowanie desek, będzie nas kosztowało 25-40 złotych, przy czym zwykle deski posiadają 2,4 metra długości, zaś włożenie ich do auta osobowego, nie będzie możliwe. Wówczas warto poprosić osobę pracującą w sklepie o ich docięcie, zwykle jest to całkowicie darmowa usługa.
Naturalne, starsze deski
Nawet, jeżeli pochodzimy z miasta, wokół niego znajdziemy na pewno jakieś wsie. Warto będzie wybrać się na polowanie – wystarczy pojeździć po wsiach i zapytać gospodarzy, czy nie posiadają starych, niepotrzebnych już im desek. Dzięki temu, można uzyskać piękne i naturalne podkłady, na przykład drzwi od budynku gospodarczego czy od chlewika. Można na nich, wykonać naprawdę przepiękne i oryginalne fotografie zrobionych wcześniej posiłków.
Panele na podłogę
Jest to najłatwiejsza metoda na imitowanie naturalnego drewna, ale zarazem trudna w dalszej obróbce. Panele na podłogę mają często zwykły nadruk, który przykrywamy jest następnie folią, co zaś przyczynia się do nienaturalnej ich prezencji. Jeżeli jednak przyłożymy się do poszukiwań, uda się nam znaleźć właściwe panele, które zostały pokryte matową folią zawierającą delikatne żłobienia. Warto znaleźć panele z tak zwaną V-fugą. Dzięki temu, każdy spośród paneli wyglądać będzie niczym osobna deska. Nie warto zajmować się najtańszymi panelami za 15-25 złotych. Ceny odpowiednich modeli, zaczynają się od 50 złotych.
Inne metody
Niewątpliwie to nie jedyne metody na zrobienie podkładów pod fotografie, ale wymieniliśmy te, z których korzysta sporo osób. Możemy także skusić się na europalety czy też drewniane szpule z kabli.
Skąd brać i jak dobierać odpowiednie dodatki?
Fotografie kulinarne, to nie tylko różne dania, ale także całą ich oprawa. Raczej rzadko zwykłe talerze ułożone na deskach, będą się ciekawie prezentowały, kadry będą puste, zaś zdjęcia raczej nieapetyczne. Warto zacząć od kulinarnych dodatkowo. Przygotowując dania, warto ozdabiać ich otoczenie odpowiednimi dodatkami, z których złożona będzie wybrana potrawa i takich, z którymi by odpowiednio smakowała. Robiąc przykładowo zdjęcia rosołu, w tle można umieścić pęczek pietruszki czy marchewkę. Po prostu, uzupełnijmy kadr o składniki wybranego dania. Zawsze odpowiedni będzie pieprz ziarnisty, czy też świeże zioła.