Fotowoltaika – co to znaczy? Panele słoneczne stają się coraz powszechniejszym widokiem na dachach domów i obiektów biznesowych, a także powierzchniach działkowych. Z pewnością zauważyłeś, że w ostatnich latach sporo osób zastanawia się nad montażem zestawu fotowoltaicznego. Dowiedz się – po pierwsze, jak to działa, po drugie, jakie są z tego korzyści. Być może i Ty staniesz się posiadaczem własnej elektrowni słonecznej?
Co znaczy „fotowoltaika”?
Ogólnie rzecz biorąc, mówiąc o fotowoltaice, myślimy o dziedzinie „nauki i techniki, zajmującej się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną”. W praktyce obejmuje to produkowanie prądu elektrycznego, który powstaje dzięki przetworzeniu promieniowania słonecznego. W tym celu wykorzystuje się specjalne ogniwa fotowoltaiczne, pozwalające na wykorzystanie siły powstającej w ciele stałym za pomocą słońca. Aby wyprodukować te elementy, stosuje się przede wszystkim krystaliczny wafel krzemowy. Natomiast cała instalacja często składa się z kilku lub wielu ogniw, które stają się całymi modułami.
Ta przeżywająca rozkwit technologia stosowana jest w różnych miejscach. Z zalet korzystają domy jednorodzinne, przedsiębiorstwa, gospodarstwa rolne, instytucje użytku publicznego i inne. Wielkość i usytuowanie paneli solarnych ustalane jest z każdym klientem indywidualnie. Dlaczego jest to takie ważne? Przede wszystkim dlatego, żeby pobór prądu był jak najbardziej wydajny. W zależności od wielkości i innych parametrów obiektu, ekipa montująca dokonuje precyzyjnych pomiarów. Nie bez znaczenia jest lokalizacja budynku lub działki, ponieważ ogniwa działają inaczej w różnych warunkach. Zanieczyszczenia, nasłonecznienie, warunki pogodowe w ciągu roku, kąt padania słońca i inne czynniki mogą wpływać na sposób działania paneli.
Podczas indywidualnej konsultacji możesz liczyć na wycenę adekwatną do potrzeb Twojego gospodarstwa lub firmy. Powinieneś to omówić ze swoim dystrybutorem paneli fotowoltaicznych, a dokładnie – z konsultantem, który przekaże informacje osobom zajmującym się projektem. Często firmy oferują również wsparcie w zakresie finansowania inwestycji. Nie jest ona najtańszą z dostępnych metod pozyskiwania prądu. Tak naprawdę jednak zaraz przekonasz się, że to może się opłacać.
Korzyści z posiadania paneli fotowoltaicznych
Zastanawiasz się nad skorzystaniem z dobrodziejstw paneli? Będzie to swoista elektrownia słoneczna, pozwalająca na produkowanie własnego prądu! Spójrz, jakie możesz mieć z tego korzyści.
Oszczędności
Polak lubi zaoszczędzić – nie ma w tym nic dziwnego. Choć jednorazowy koszt paneli jest dosyć wysoki, klienci sięgają po nie coraz chętniej. Dlaczego tak się dzieje? Otóż mówimy tutaj o inwestycji długofalowej. Eksperci twierdzą, że pieniądze zwracają się w ciągu kilku – maksymalnie dziesięciu – lat użytkowania. Biorąc pod uwagę fakt, że większość firm mówi o 25 latach ich wydajnego działania, długo będziesz na nich oszczędzał. Czy potrafisz sobie wyobrazić, że Twoje rachunki za prąd stają się nawet o 90-95% niższe? Jeśli ekipa zaprojektuje i zamontuje instalacje fotowoltaiczne dobrej jakości, prawie nie będziesz potrzebował zewnętrznych dostaw energii. Obsłużysz wszystkie sprzęty w domu lub firmie przy pomocy swojego prądu. Nie mówiąc już o podwyżkach, które wcale nie mają tendencji malejącej…
Ekologia
Aspekt ekologiczny najbardziej doceniany jest przez osoby, którym leży na sercu dobro planety. Idąc dalej, tak naprawdę dobro swoje i najbliższych osób. Nikomu nie trzeba mówić, że powietrze wokół nas staje się coraz bardziej zanieczyszczone. To właśnie dzięki takim działaniom jak pobieranie energii ze słońca, przyczyniasz się do poprawy sytuacji. Promieniowanie słoneczne jest odnawialnym, niewyczerpywalnym źródłem prądu, pozwalającym na bezemisyjne działanie. Nie wymaga bowiem użycia paliw ani wody. W ten sposób panele solarne działają na korzyść Twoją i Twojego otoczenia. Niektórzy przedsiębiorcy widzą w tym dodatkową zaletę. Ty również jesteś właścicielem firmy? Z pewnością zależy Ci na świetnym wizerunku. Ekologiczne wybory to świetny krok marketingowy! Zyskujesz jako osoba świadoma, zaangażowana oraz innowacyjna.
Wygoda
Obawiasz się, że uniezależniając się od dostawcy prądu, uzależnisz się od obsługi swojego panelu fotowoltaicznego? Nic bardziej mylnego. Instalacja jest praktycznie bezobsługowa. Jeśli trafisz na fachową ekipą montującą, wszystko pójdzie sprawnie i zostaniesz poinformowany o niezbędnych dla Ciebie sprawach. Na rynku pojawiło się dużo firm, dlatego możesz liczyć na profesjonalną obsługę. Jeśli tak nie będzie – przejdź się do konkurencji. Zwróć uwagę na indywidualne podejście i wysłuchanie Twoich oczekiwań. Pamiętaj również o tym, że niektóre firmy wspierają klientów w pozyskiwaniu dotacji na fotowoltaikę. Nie musisz mieć o tym pojęcia – dobry konsultant załatwi formalności za Ciebie.
Warto czy nie warto?
Posiadanie instalacji fotowoltaicznej wygląda bardzo kusząco. Jeśli jesteś gotowy na inwestycję – umów się na wstępną konsultację. Jeśli nie jesteś – dowiedz się, jak możesz uzyskać dofinansowanie. Wolisz zrobić to inaczej? Firmy często oferują swoim klientom korzystne kredytowanie albo nawet leasing – w przypadku przedsiębiorców. Być może będzie to dobry pomysł, aby przyspieszyć proces oszczędzania i produkowania „zielonego” prądu!