Świeżo palona kawa staje się w Polsce coraz bardziej popularna. Kultura wypalania ziaren i przyrządzania wyjątkowo aromatycznego naparu dotarła również do tego kraju. Coraz więcej osób decyduje się na otwarcie własnej palarni. Na wysokojakościowe produkty niewielkich firm rośnie popyt, dlatego taki biznes może okazać się dobrym pomysłem. Ile kosztuje palarnia kawy i jakie są koszty otwarcia palarni kawy i co warto wiedzieć na temat prowadzenia tego interesu?
Koszty otwarcia palarni kawy
Osoby planujące rozpoczęcie takiej działalności powinny przede wszystkim odnaleźć odpowiednie miejsce. Ceny wynajmu lokali są bardzo zróżnicowane. Konieczne jest również przystosowanie pomieszczenia tak, aby spełniało określone wymogi. Zwykle wymaga to wyremontowania przestrzeni. Bardzo ważna jest między innymi odpowiednia drożność komina. Mniejsze koszty poniosą osoby posiadające własny lokal. Palarnie często otwierane są przez właścicieli kawiarni. Rozpoczynając przygotowania do podjęcia takich działań należy przede wszystkim zaopatrzyć się we właściwy sprzęt. Najważniejszym elementem jest bez wątpienia piec do palenia kawy. Urządzenia z tej kategorii odnaleźć można w szerokim przedziale cenowym. Istotne jest to, czy dany lokal poszukuje jedynie niewielkiej wypalarki na użytek lokalu gastronomicznego, czy dużej linii umożliwiającej produkcję znacznych ilości kawy. Otwierając przedsiębiorstwo zajmujące się głównie prażeniem ziaren i sprzedażą produktu, zaleca się zainwestować w wysokiej jakości piec o dużych wymiarach. Maszyny z tej kategorii mogą kosztować od kilkudziesięciu do ponad stu tysięcy złotych.
W jakie urządzenia warto zainwestować?
Do profesjonalnej palarni można kupić również gotową linię produkcyjną. Oprócz pieca pojawiają się w niej pozostałe urządzenia potrzebne do przygotowania wypalonych ziaren. Jakie jeszcze maszyny powinny znaleźć się w lokalu?
Oprócz podstawowych sprzętów, ważnym elementem okazuje się być dopalacz spalin. Jest to specjalny piec montowany w kominie. Warto wiedzieć o tym, że podczas prażenia ziaren powstaje wiele dymu i niezbyt przyjemny zapach. Palarnie kawy kojarzone są zwykle z aromatem świeżego produktu. Warto jednak wiedzieć, że ten ceniony zapach powstaje dopiero przy studzeniu kawy. Woń emitowana przez prażące się ziarna nie jest tak przyjemna. Ze względu na swoją intensywność okazuje się zwykle uciążliwa dla mieszkających w pobliżu osób. Dopalacz spalin ogranicza ilość wydostającego się dymu i niweluje niekorzystny aromat. Choć nie jest wymagany do rozpoczęcia pracy, po czasie może okazać się niezbędnym elementem wyposażenia. Jego koszt to ok. 30000 zł.
Innym sprzętem, który wpłynie korzystnie na proces przygotowywania produktu jest odkamieniacz do kawy. W kupowanych surowych ziarnach często pojawia się wiele zanieczyszczeń, takich jak drobne kamienie lub kawałki szkła i metalu. Bardzo ważne jest to, aby nie przedostały się one do gotowych produktów. Mogłoby to skutkować niezadowoleniem klientów, reklamacjami i złymi opiniami. Planując przygotowywanie niewielkich ilości kawy, początkującym może wydawać się, że samodzielnie wypatrzą zanieczyszczenia. Warto jednak wiedzieć, że ręczne oddzielenie wszystkich kamyków często okazuje się niemożliwe. Odkamieniacz zagwarantuje efektywne usunięcie zanieczyszczeń spośród ziaren. Jego koszt to ok. 10000 zł.
Na co jeszcze należy przeznaczyć pieniądze?
Planując otworzyć palarnię kawy, należy pamiętać również o kosztach samego ziarna, maszyn do pakowania, opakowań, kampanii marketingowej oraz dystrybucji. Ceny surowej kawy są zmienne. Kilogram może kosztować od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Wartość jest również zależna od gatunku i pochodzenia surowca. Warto pamiętać o tym, że początkujący często zmuszeni są ponieść również koszty nauki wypalania. Na początku z pewnością nie wszystkie partie będą nadawały się do sprzedaży. Korzystnym rozwiązaniem może okazać się również wzięcie udziału w płatnym szkoleniu prażenia. Przygotowując miejsce na swój biznes nie należy zapominać o wydatkach na montaż urządzeń. Również działania marketingowe mają swoją cenę. Dobrze przemyślana kampania, strona internetowa i aktywne profile w social mediach mogą okazać się kluczem do sukcesu. Czy warto inwestować w palarnię kawy?
Czy taki biznes się opłaca?
Początkowe koszty mogą okazać się dość wysokie. Rozpoczęcie własnej działalności w wielu branżach wiąże się z dużą inwestycją. Zainteresowanie usługami małych palarni wciąż rośnie. Mimo dużej konkurencji taki biznes może okazać się dochodowy. Wiele osób rozpoczyna od wypalania niewielkiej ilości kawy w posiadanych kawiarniach. Na początku można również kupić używane sprzęty, których ceny nie są wygórowane. Planując otworzyć palarnię kawy należy postawić przede wszystkim na jakość produktów i przemyślaną strategię marketingową. Z pewnością jest to doskonały pomysł dla osób zainteresowanych kulturą spożywania, przyrządzania i produkcji kawy. Dzięki odpowiedniemu biznesplanowi i innowacyjnemu podejściu możliwe jest otwarcie opłacalnej i dochodowej firmy.