Jak zrobić zabudowę autolawety? Jeśli szukasz sposobu na zarabianie pieniędzy, wówczas doskonałym rozwiązaniem może okazać się świadczenie usług transportowych. Rozwiązanie to cieszy się coraz większą popularnością ze względu na zwiększającą się liczbę czterokołowców. W niektórych sytuacjach przewóz autolawetą to niemalże konieczność, tym bardziej, jeśli samochód uszkodzony jest w takim stopniu, że jego holowanie nie jest możliwe. O czym warto pamiętać w przypadku własnej konstrukcji zabudowy autolawety? Ile może ważyć zabudowa autolawety? Jaki wpływ na autolawetę ma zabudowa? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
O czym warto pamiętać w przypadku własnej konstrukcji zabudowy autolawety?
Wiele osób decyduje się na zakup gotowego zestawu pod zabudowę, który w dużym stopniu ułatwia transformacje busa w autolawetę. Koszty tego rozwiązania są jednak stosunkowo wysokie i wynoszą nawet kilkanaście tysięcy złotych. Dlatego też zaczęto poszukiwać alternatywnych rozwiązań, które okażą się równie skuteczne, jednakże ich cena będzie mniejsza. Jednym ze sposobów jest budowa własnej konstrukcji. Zanim jednak zdecydujemy się na stworzenie własnej auto lawety, w pierwszej kolejności powinniśmy przygotować się na na stosunkowo wysoki wkład finansowy ze względu na konieczność zaopatrzenia się na sporą ilość materiału. Dodatkowo konieczne mogą okazać się umiejętności manualne i techniczne. O ile niektóre zadania możemy wykonać na własną rękę, to jednak zakup niektórych komponentów wiąże się z reguły ze zleceniem wykonania u specjalistów. Niezależnie od tego czy kupimy zabudowę, czy zrobimy ją na własną rękę, nie możemy zapominać o podstawowym parametrze, czyli wadze. Nawet wynajem autolawety wiąże się tym, że zwracamy uwagę na ten aspekt. Ciężar ma duży wpływ na funkcjonalność pojazdu. Specjaliści twierdzą, że jeśli zabudowa jest zbyt ciężka, wówczas ma to bezpośredni wpływ na zwiększenie zużycia paliwa. Dodatkowo waga zabudowy wlicza się w masę całkowitą autolawety. W konsekwencji posiadanie masywnej konstrukcji często ogranicza liczbę transportowanych pojazdów – obowiązujące limity zostaną przekroczone. Wystarczy, że masa razem z transportowanym pojazdem przekroczy 3,5 tony, a kierowca z prawem jazdy kategorii B nie będzie mógł wyruszyć w podróż.
Ile może ważyć zabudowa autolawety?
Wynajem lawet wiąże się z koniecznością uiszczania regularnej zapłaty, dlatego też część osób decyduje się na samodzielne zrobienie zabudowy. Z pewnością zastanawiająca jest kwestia tego, ile może ważyć taka konstrukcja. Wbrew pozorom dość trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na tego typu pytanie. Ostateczna waga zależna jest bowiem od takich aspektów, jak chociażby użyte materiały, wielkość elementów czy też podłoga. Dodatkowo swoją wagę posiada również wciągarka, a na jej zainstalowanie decyduje się zdecydowana większość osób, co oczywiście jest bardzo rozsądne. Jeśli mielibyśmy wskazać najlżejszą zabudowę, byłaby to ta aluminiowa. Charakteryzuje się zarówno dużą wytrzymałością, jak i stosunkowo niską masą. Dodatkowo metal ten jest odporny na rdzewienie, co ma ogromne znaczenie. Niestety nie ma idealnych rozwiązań, podobnie jest i w tym przypadku. O ile jest to interesujący materiał, to jednak jego cena jest znacznie wyższa od innych. Zabudowa aluminiowa dla busa waży około 230 kilogramów, natomiast w przypadku aut ciężarowych zwiększa się do około 300 kilogramów. W przypadku cięższych materiałów musimy liczyć się z tym, że waga może wynosić niekiedy 300 kilogramów. Wykonując zabudowę na własną rękę, mamy dość duży wpływ na ostateczną wagę. Przykładowo wystarczy zastosować nieco bardziej cienkie profile lub wybrać te o innym przekroju, aby zaoszczędzić wagę w granicach do 100 kg. Pamiętajmy jednak o tym, że autolaweta będzie znosiła ogromne obciążenia. Decydując się na niepewne materiały możemy spowodować, że poszczególne elementy zaczną się wyginać i pękać, a tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć. Dlatego wynajem autolawet powinien być odpowiednio przemyślany.
Jaki wpływ na autolawetę ma zabudowa?
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że waga zabudowy ma ogromny wpływ na autolawetę. Przede wszystkim im jest ona większa, tym wyższe są koszty związane ze zużyciem paliwa. Dodatkowo ma to bezpośredni związek z dopuszczalną ładownością pojazdów. Najczęściej są to samochody typu bus, a ich masa całkowita może wynosić 3,5 tony. Sam samochód to waga około 1300 kilogramów. Do tego doliczyć musimy wagę zabudowę. Niekiedy nawet kilogram masy może ograniczać dopuszczalną ładowność, w konsekwencji przewożenie cięższych pojazdów nie będzie możliwe- stracimy na tym możliwość zarobku. Wyruszenie w trasę w przypadku kontroli pojazdów wiąże się z dużym mandatem, a także z zakazem dalszej jazdy. Dlatego też każdorazowo robiąc własną zabudowę do autolawety musimy pamiętać o wadze. Wbrew pozorom kwestia ta ma ogromne znaczenie. Niekiedy warto poprosić o pomoc specjalistów- być może udzielą nam wskazówek.