Medycyna estetyczna – co warto wiedzieć? Mimo upływu lat, każdy chce pięknie i młodo wyglądać. Niektórym wystarczy codzienna pielęgnacja skóry, poprzez używanie kremów odmładzających, inni muszą sięgnąć po nowoczesne technologie, związane z zabiegami medycyny estetycznej.
Czym jest medycyna estetyczna?
To dział, który należy do estetologii medycznej. Zajmuje się działaniami zapobiegającymi starzeniu się skóry oraz rekonstrukcyjnymi, które mają przywrócić stan sprzed tego procesu. Wykonywać je mogą jedynie lekarze z odpowiednią specjalizacją. Głównym celem medycyny estetycznej jest poprawa atrakcyjności pacjenta.
Kto najczęściej korzysta z medycyny estetycznej?
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że medycyna estetyczna nie jest wyłącznie dla pań, jak powszechnie przyjęto. Owszem, kobiety stanowią zdecydowaną większość korzystającą z zabiegów, ale nie brakuje również panów, chcących poprawić swój wygląd. Według statystyk najczęściej z klinik medycyny estetycznej korzystają osoby w wieku od 45 do 55 lat. Osoby poniżej 45 roku życia chętnie udają się na zabiegi ujędrniające, pielęgnacyjne oraz delikatnie odmładzające. Po 45 roku – chętnie sięgają po lifting, korekcję rysów twarzy.
Efekty korzystania z medycyny estetycznej
-
Redukcja zmarszczek. Zabieg poprawiający jakość skóry szyi i dekoltu. Polega na wprowadzeniu zawiesiny z kwasem mlekowym, który na długo pobudza skórę. Produkowanie elastyny i kolagenu jest wzmożone, przez co następuje efekt odmłodzenia, który jest naturalny.
- Młodzieńcze spojrzenie. Przy pomocy kwasu hialuronowego można pozbyć się cieni pod oczami, zmarszczek, jak i opuchlizny.
- Rewitalizacja skóry. Mezoterapia igłowa to wprowadzenie w skórę koktajli z aktywnych składników, które walczą z problemami dermatologicznymi. Świetnie regeneruje skórę. Stosuje się ją na dłonie, dekolt, twarz oraz szyję. Jej efekty można próbować z zabiegami chirurgicznymi.
- Usunięcie bruzd na nosie i wargach poprzez wypełnienie ich kwasem hialuronowym, który gwarantuje naturalny efekt. Ma budowę zbliżoną do naturalnego, występującego w skórze.
- Powiększenie ust, także z wykorzystaniem kwasu hialuronowego. Ujędrnia je, przez co są duże i piękne, a mężczyźni zwracają na nie uwagę. Warto wspomnieć, że efekt powiększania ust z użyciem kwasu hialuronowego widoczny jest tylko przez jakiś czas.
- Zwalczenie cellulitu metodą karboksyterapii, która pozwala usunąć skórkę pomarańczową. Polecana, gdy panie nie mogą się go pozbyć przy pomocy kremów czy maseczek.
- Poprawa witalności skóry i wytworzenie nowego kolagenu, który należy dostarczyć z zewnątrz. Najlepszym do tego zabiegiem jest ten z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. Najpierw pobiera się go z krwi pacjenta, a później wstrzykuje w skórę twarzy. Zostaje ona przez to pobudzona do produkcji naturalnego kolagenu. Regeneracja tkanek jest przyśpieszona oraz tworzy się więcej naczyń krwionośnych. To gwarancja, że organizm zaakceptował wprowadzone osocze. Co ważne efekt jest spektakularny.
Cechy medycyny estetycznej
Zalety –
- inwazyjność zabiegów, która jest dużo mniejsza niż ta stosowana w chirurgii plastycznej. Efekty są zbliżone, ale pacjent nie ma do czynienia z bliznami, czy bolesnym gojeniem. Główny cel medycyny estetycznej to zlikwidowanie kompleksów i nadanie pewności siebie. Zmarszczki, tudzież przebarwienia można usunąć domięśniowymi zastrzykami (np. wypełnić zmarszczki kwasem hialuronowym, w prosty i łatwy sposób) albo laserem.
- Zabiegi są bezbolesne i nie wymagają rehabilitacji. Są mało inwazyjne, przez co możliwość powikłań jest niewielka. Mogą jednak wystąpić uczulenia na jakiś preparat, ale nie jest to tak drastyczne, jak w chirurgii plastycznej.
- Szybkie efekty są nieocenioną zaletą. Czas oczekiwania na nie – bardzo krótki. Mankamenty urody można naprawić w bardzo szybkim tempie. Porównując efekty medycyny estetycznej do chirurgii plastycznej, to pierwszym przypadku są one widoczne już w kilka dni. Np. botox jest zabiegiem trwającym pół godziny, a efektu pojawia się między 7 a 14 dniem od jego wykonania.
- Bogata oferta zabiegów i mocno zróżnicowana. Możliwe są zabiegi usuwania zmarszczek, redukcji tkanki tłuszczowej, rewitalizacja oraz ujędrnienie biustu.
Wady –
- Cena zabiegów. Wiadomo, że panie za idealną skórę i piękne ciało są gotowe zapłacić wiele. Koszt konsultacji u dermatologa to kwota około 200 złotych. Suma zabiegu wynosi od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy, zależy od jego rodzaju.
- Ilość zabiegów w serii, które muszą być powtarzane. Jest to niezbędne, by terapia przyniosła zamierzone efekty. A to z kolei wpływa na wzrost ceny. Efekty natomiast nie zawsze są takie, jakie oferuje zabieg i trzeba go co jakiś czas powtarzać. Jest to klucz do sukcesu i oczywiście piękna.
- Trudności w znalezieniu gabinetu godnego zaufania. Jest to nie lada wyzwanie, gdyż trzeba wybrać odpowiedni gabinet medycyny estetycznej. Zabieg musi być wykonany przez specjalistę, a miejsce wykonania powinno być sterylne i czyste. Na uwadze trzeba mieć, że cena musi być równoznaczna z rodzajem zabiegu. Niska cena i zarazem brak opinii o gabinecie nie przemawia na jego korzyść. Chodzi tu nie tylko o wygląd, ale i zdrowie, dlatego trzeba znaleźć najlepszy gabinet.
Reasumując, warto korzystać z medycyny estetycznej, ale wszystko musi być pod zdrową kontrolą. A jak wyżej wspomniano – cena adekwatna do usługi.