Praca w Szwecji – wady i zalety? Wejście Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku spowodowało proces, który nazywany jest obecnie przez niektórych socjologów Drugą Wielką Emigracją. Miliony młodych Polaków wyjechały szukać lepszej pracy za granicą. O dziwo po kilku latach okazało się, że bardzo częstym kierunkiem emigracji, poza oczywistym Zjednoczonym Królestwem, jest inny kraj Unii, czyli Szwecja. Dowiedz się co przyciąga naszych rodaków do pracy w Szwecji oraz czy warto rozważyć taki kierunek wyjazdu.
Praca w Szwecji – odrobina statystyki
Szwedzki Centralny Urząd Statystyczny (SCB).od lat przygotowuje dokładne dane na temat pracy w Szwecji oraz emigrantów, którzy się jej podejmują. Najnowsze dane wskazują na to, że liczba naszych rodaków, którzy wyjechali do tego kraju nieznacznie spada. Zaznacza się, że w roku 2019 w tym kraju zarejestrowało się jedynie 3154 osób z polskim obywatelstwem. Jest to liczba zdecydowanie niższa niż w latach poprzednich. Wystarczy zaznaczyć, że zaledwie w roku 2015 wynosiła ona aż 5552 emigrantów z Polski. Ten zamorski kraj wciąż jednak stanowi popularny kierunek wyjazdowy dla naszych rodaków. Polacy w Szwecji pracują głównie w budownictwie i w sektorze sprzątającym, wielu z nich wykonuje także prace w handlu, prace biurowe czy takie w przemyśle kosmetycznym. Szwecja stała się także magnesem dla młodych polskich lekarzy, którzy otrzymują tam bardzo dobre warunki do wykonywania swoich obowiązków.
Dlaczego warto pracować w Szwecji?
Co sprawia, że praca w Szwecji przez wiele lat wydawała się naszym rodakom aż tak atrakcyjna? Przede wszystkim istotna jest kwestia zarobków. Podobnie jak w przypadku innych krajów skandynawskich są one stosunkowo wysokie i pozwalają Polakom na znaczną poprawę swoich warunków ekonomicznych. Warto zaznaczyć, że w Szwecji nie funkcjonuje instytucja pracy minimalnej, jednak nawet pomimo tego pracodawcy zwykle oferuję dosyć wysokie wynagrodzenie. Pieniądze to jednak nie wszystko. Wielu Polaków, którzy doświadczyli pracy w Szwecji zwraca uwagę na specyficzną kulturę pracy w tym kraju, który stanowi prawdziwe lustrzane odbicie tego co znamy z polskiej, a nawet amerykańskiej czy brytyjskiej. Przede wszystkim w Szwecji raczej nie występuje tak zwany wyścig szczurów. Mieszkańcy tego kraju hołdują tak zwanej zasadzie lagom co w wolnym tłumaczeniu oznacza „w sam raz”. Oznacza to ni mniej, ni więcej tylko to, że odpowiedni pracownik to dla Szwedów pracownik, który jest po prostu odpowiedni. Nie ma tam presji na wyróżnianie się, nie ma także parcia na robienie więcej niż zadania, które już zostały nam powierzone. Szwedzi raczej nie znają instytucji nadgodzin, nikt nie zostaje w biurze dłużej niż jest to potrzebne. Perfekcjonizm, według tej filozofii, jest zgubny i prowadzi do przemęczenia oraz stresu. Przemęczony i zestresowany pracownik jest mniej wydajny, a co za tym idzie nie przynosi firmie niczego dobrego. Rywalizacja w pracy nie jest pożądanym zjawiskiem, a Szwedzi bardzo poważnie podchodzą do różnego rodzaju urlopów i dni wolnych. Dla wielu Polaków bardzo istotna może okazać się kwestia tego, że pracę w Szwecji można z powodzeniem znaleźć bez znajomości języka szwedzkiego. Jak to możliwe? Przede wszystkim wynika to z bardzo dobrej edukacji językowej samych Szwedów, którzy już od dzieciństwa w zaawansowanym stopniu posługują się językiem angielskim. W wyniku tego zjawiska w niemal każdej pracy jesteśmy w stanie dogadać się z tubylcami właśnie po angielsku. Co jeżeli nie znamy nawet tego języka? W takim wypadku sytuacja nie jest szczególnie korzystna, jednak nic straconego. Pracę w Szwecji często organizują różnego rodzaju polskie agencje, które pierwsze i podstawowe prace załatwiają w gronie naszych rodaków, w związku z tym znajomość obcych języków nie jest koniecznością. Warto jednak zaznaczyć, że rozwijanie kariery jedynie z językiem polskim będzie mało prawdopodobne. Jeżeli więc chcemy w Szwecji zostać bardzo dobrym pomysłem będzie zapisanie się na jeden z licznych kursów językowych dla emigrantów, które oferowane są przez wiele tamtejszych organizacji – rządowych oraz pozarządowych. Na początek komunikatywny angielski powinien jednak całkowicie wystarczyć.
Poznaj koniecznie –
Czy życie w Szwecji ma jakieś minusy?
Życie i praca w Szwecji to bardzo wiele ewidentnych plusów. Czy mają one jednak jakieś minusy? Wszystko zależy od oczekiwań oraz indywidualnych kwestii. Warto zaznaczyć, że pomimo wysokich zarobków życie w Szwecji nie jest tanie. Racjonalne planowanie budżetu z pewnością pozwoli nam coś odłożyć, jednak należy nastawić się na to, że czynsz oraz jedzenie nie są tam tak tanie jak w naszym kraju.
Dla wielu osób dużym minusem jest także rozłąka z rodziną oraz codzienne obcowanie z kulturą, która nie jest nam znajoma. Dobrym rozwiązaniem jest szybka aklimatyzacja w szwedzkim społeczeństwie. Warto zaznaczyć, że Szwedzi to, wbrew obiegowej opinii, ludzie ciepli bardzo komunikatywni. Chociaż nie garną się do szybkich i głębokich kontaktów, z pewnością w razie potrzeby pomogą nam we wszystkich problematycznych sytuacjach.